Do Coventry pojechałam się spotkać z cząstką siebie. Z miłości i dla miłości

Zwłaszcza, gdy chwilowo pieniędzy nie ma się za dużo, lepiej nie wybierać na kierunek podróży Wielkiej Brytanii. Co prawda są tam sklepy, w których wszystko kosztuje poniżej jednego funta, ale nie warto tych produktów jeść ani pić. Na pewno są niezdrowe.

Tad w ramach urodzinowego prezentu dostał od dzieci (córki, zięcia i wnuków) vouchery na samolot. Przetrzymaliśmy je do następnej jesieni, żeby wyskoczyć na słońce, skrócić jesienno-zimowy czas w Polsce. Pech chciał, że sprawy finansowe się skomplikowały. Żeby nie zmarnować prezentu, postanowiliśmy odwiedzić Maćka, mojego młodszego syna i Karolinę, z którą jego życie stało się piękniejsze. Dwa miesiące wcześniej dotarli do Coventry, choć wyjeżdżali do Peterborough.

Z Tad mieliśmy wylądować na London Stansted. Przez Internet zarezerwowałam hotel, kupiłam bilety na autobus do Coventry odległego o około 150 km od Londynu i w drogę.

Hrabstwo Midlands

Jechaliśmy przez Hitchin, Luton i Milton Keynes. Biorąc pod uwagę, że to trzystutysięczne miasto, Coventry wydaje się małe. Jak Kraków. Obiegniesz centrum i masz wrażenie, że to już koniec. Ale w tym centrum właśnie jest cudnie. Dla niego warto wpaść i do Coventry (i do Krakowa).

The Golden Cross w Coventrty. Widziane z Bayley Lane
The Golden Cross w Coventrty. Widziane z Bayley Lane. Fot. Tadeusz K. Kowalski

Założenie miasta przypisuje się księciu Mercji, Leofricowi, który miał tu w pierwszej połowie XI wieku założyć benedyktyńskie opactwo. W średniowieczu, Coventry słynęło z tkactwa, szczególnie z tkanin wełnianych. W XIV wieku było to już czwarte w Anglii miasto.

Blanki na szczycie Cook Street Gate.Coventry. Część muru obronnego z 1385 roku, zniszczonego w 1662 na rozkaz Karola II. Przetrwały tylko dwie wieże z oryginalnych 12. Ta jest jedyną dziś funkcjonującą bramą.
Blanki na szczycie Cook Street Gate. Część muru obronnego z 1385 roku, zniszczonego w 1662 na rozkaz Karola II. Przetrwały tylko dwie wieże z oryginalnych 12. Ta jest jedyną dziś funkcjonującą bramą. Fot. Tadeusz K. Kowalski

Otoczono je murami miejskimi. Dwa wieki później wraz z kryzysem w przemyśle tkackim, miasto zaczęło podupadać.

W trakcie rewolucji angielskiej Coventry poparło Parlament, za co, za karę Karol II nakazał zburzyć mury miejskie. W XVIII i XIX wieku wraz z rozkwitem przemysłu włókienniczego zaczęło się odradzać. W czasie II wojny światowej Niemcy zbombardowali Coventry zabijając wielu mieszkańców, mimo że dzięki rozszyfrowaniu Enigmy wiadomo było, że nocny nalot z precyzyjnym naprowadzaniem radiowym nastąpi 14 listopada 1940 roku. Nie ewakuowano jednak ludzi, by nie zdradzić znajomości szyfru.

Gotycka Katedra św. Michała w Coventry została zbombardowana przez hitlerowskie Niemcy 14 listopada 1940 roku. ( Ocalała ściana wschodnia )
Gotycka Katedra św. Michała w Coventry została zbombardowana przez hitlerowskie Niemcy 14 listopada 1940 roku. ( Ocalała ściana wschodnia ). Fot. Tadeusz K. Kowalski

To właśnie podczas tych bombardowań XIV-wieczna katedra św. Michała zamieniła się w koronkowe katedralne ruiny. Pozostawiono je jako pomnik zniszczeń, ale tuż obok, w połączeniu z nią, wybudowano nową katedrę. Gwoździe wyjęte z więźby dachowej zburzonej katedry posłużyły do zbudowania krzyży, które jako symbol pokoju przekazano do kościołów niemieckich, w tym do Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma Berlinie, który z kolei został zbombardowany przez aliantów.

Obecnie, w 2015 roku, Coventry jest dwunaste na liście największych miast w Wielkiej Brytanii i drugim, po Birmingham, największym ośrodkiem regionu.
Pogoda w zależności od tego jak się ją czuje

Nim przyjechałam, Maciek nieraz mówił o angielskiej pogodzie. Wzięłam więc parasolkę, bo od października nie oczekuję dużo. Zwłaszcza w Anglii. Wstydziłam się jednak jej używać, bo jak mży, nikt tam nie otwiera parasolki, a przy piętnastu stopniach Celsjusza, mężczyźni chodzą w krótkich albo ¾ spodenkach, a kobiety zdejmują wierzchnie nakrycia i obnażają ramiona. My jednak z Tad nie zdejmowaliśmy z siebie kurtek.